O saunování

O saunování

 

Detail saunyJak se dobře saunovat?

Saunujte se jen tak dlouho, dokud se cítíte příjemně. Tělo si samo řekne a upozorní vás na vhodný okamžik k ochlazení. To bývá za osm či deset minut. Ledové vody v bazénu se nebojte, tělo ochladí i vlažná sprcha. V sauně používejte ručník nebo prostěradlo, plavky jsou nevhodné, můžete se v nich snadno zapařit nebo si způsobit vyrážku. Po každé sauně je třeba, aby si tělo odpočinulo. Vychutnejte si klid na lehátku. Pozor, nedopřávejte si saunu v době nemoci nebo v období zotavování. Pro nemocné srdce a cévy není saunování příznivé, to platí i pro vysoký krevní tlak, nervové a mozkové choroby a nebo kožní onemocnění.

Dodejte zbraně k obraně

Střídání horkého vzduchu a chladné lázně vyvolává v tělě procesy, které prospívají jeho obranyschopnosti proti virovým infekcím. Pravidelné saunování je vhodné doplňovat kombinací vhodné stravy s pěti porcemi zeleniny denně a dostatkem vhodného pohybu. V sauně se kůže dobře prokrví, potní žlázy vylučují z těla škodlivé látky. Je to očistná zbraň obrany těla.

Jak to vlastně funguje?

V horkém vzduchu sauny se rozšiřují cévy, z potních žlázek viditelně odchází pot. Celá kůže je za dvě až tři minuty prokrvena, a zrůžoví. Zčervenají sliznice. Prokrvení postupuje do dýchacích cest, rychleji se uvolňuje hlen. Uvolnění průdušinek zlepší dech. Po ochlazení se všechno přirozenou a příjemnou cestou vrací do normálu.

Detail saunyOhřev a ochlazení je základ

První a druhý cyklus sauny s ochlazením přinesou osvěžení, dodají energii a povzbudí organismus. Třetí sauna přináší odpočinek, po kterém následuje mírná únava a dobrý spánek. Po pěti nebo už i po čtyřech cyklech je člověk utlumený a vyčerpaný a velmi ospalý. Pokoušet se vydržet více už smysl nemá, a může být i nebezpečné.

Lidé hodnotí, odborníci dokazují

Lidé vnímají saunování jako rytmus k získání příjemné nálady a celkovému povzbuzení. Odborníci dokázali, že euforie či psychické a fyzické uvolnění jsou ovlivněny funkcí hormonálního systému. Ten příznivě ovlivní i dýchání a donutí k ústupu bolesti kloubů a svalstva. Horko podpoří také roztažitelnost vaziva a prokrví kloubní pouzdra. Umožní relaxaci sportovcům, dodá pohodu revmatikům a lidem s artrózou.

Přirozená volba se dostaví sama

Ostych může lidem zabránit v saunování, zvláště když jde o veřejná zařízení. Oblečení v sauně je ale zdrojem rizika. Spokojte se raději s čistým prostěradlem. Můžete-li si vyzkoušet blaho sauny v soukromí, určitě příjemné vlivy střídání horka a chladné lázně časem začnete vyhledávat, a původní obavy před nahotou odplavíte z podvědomí stejně lehce jako pot z kůže.

Sauna a voda patří k sobě

Při pocení v horkém vzduchu ubývá tělěsná hmotnost. Je to tím, že organismus odpařuje vodu z takzvané mezitkáňové tekutiny. Ztrátu tekutin lze doplnit vypitím tří decilitrů nealkoholického nápoje po skončení procedury. Vhodný je například ovocný džus.

Saunamont